Technika Bowena

Technika Bowena to jedyna w swoim rodzaju forma neuro-mięśniowego przeprogramowania. Działa nie tylko poprzez układ nerwowy zarówno na poziomie strukturalnym jak i mięśniowym, ale także przez układ limfatyczny i krążenie. Jest to technika znana ze swej efektywności w dolegliwościach wewnętrznych jak i w procesie rehabilitacji.

Technika Bowena to nowa koncepcja pracy z ciałem, która ani nie pochodzi od żadnej innej znanej dotąd metody, ani nie jest do żadnej z nich podobna:

  • Skrzywienia zazwyczaj się prostują – jednak bez manipulacji stawami i kośćmi, tak jak ma to miejsce w terapii manualnej.
  • Napięcia mięśniowe i nadwyrężenia ustępują, powraca normalny przepływ w ramach układu limfatycznego, jednak bez ucisku na mięśnie, który stosuje się w masażu.
  • Widać natychmiastową poprawę w meridianach (liniach łączących poszczególne punkty akupunkturowe), jednak ta technika leczenia nie opiera się na meridianach i nie przypomina akupunktury czy akupresury.
  • Często zachodzą wewnętrzne zmiany natury psychologicznej, jednak nie jest konieczne wywołanie reakcji emocjonalnej, która ma miejsce w ramach terapii działających na relację umysł-ciało.
  • Właściwie każdy odczuwa przyjemny stan relaksacji, któremu towarzyszy głębokie odczucie dobrego samopoczucia i spokoju.

Opis zabiegu – jak działa Bowen?

Zabieg Bowen polega na wykonaniu serii charakterystycznych, delikatnych – ale precyzyjnych ruchów na poszczególnych mięśniach, grupach mięśni, ścięgnach lub więzadłach. Bez siłowej manipulacji, jedynie dzięki celowej stymulacji łagodnymi ruchami palców (poprzez ubranie lub bezpośrednio na skórze) wywołane jest drganie, wychwytywane przez receptory (znajdujące się w tkance łącznej i powięzi) i przenoszone jako informacja do mózgu. Aby nie zakłócać tego procesu – konieczne jest wprowadzenie typowych dla techniki Bowen przerw pomiędzy kolejnymi seriami chwytów.

Pierwszym zauważalnym efektem jest osiągnięcie przez Klienta stanu głębokiego odprężenia. W tym stanie organizm ma możliwość uaktywnić system odpornościowy i zmobilizować samolecznicze mechanizmy. Niejednokrotnie już po jednym zabiegu odczuwalna jest poprawa kondycji fizycznej i psychicznej. Sesje terapeutyczne (czas trwania 20 do 45 minut) zaleca się powtarzać w odstępach siedmiodniowych.